می‌شود ,هسته‌ای ,انفجار ,انجام ,حرارت ,اتمی ,قدرت انفجاری ,درجه حرارت ,به‌سرعت انجام ,وجود می‌آید ,حرارت فوق‌العاده‌ای ,فرایند همجوشی هستهبمب هیدروژنی یا گرماهسته‌ای نوعی بمب هسته‌ای است که انرژی آن ابتدا از طریق فرایند شکافت هسته‌ای تأمین می‌شود و گرما و فشار حاصله از این انفجار باعث شروع فرایند همجوشی هسته‌ای استفاده می‌شود. این بمب‌ها ازآن‌رو به «بمب هیدروژنی» معروف شده‌اند که فرایند همجوشی هسته‌ای با استفاده از هیدروژن انجام می‌شود.

نخستین آزمایش این نوع بمب در سال هزار و نهصد و پنجاه و دو توسط آمریکا انجام شد. ۱ سال بعد شوروی نیز این بمب را ساخت و در سال‌های بعد بریتانیا، فرانسه و چین نیز به تولید و آزمایش آن اقدام کردند. امروزه تقریباً تمام بمب‌های هسته‌ای این ۵ کشور که در حالت عملیاتی و فعال قرار دارد از این نوع است.

بمب اتمی که شهر ژاپنی هیروشیما را نابود کرد، قدرت انفجاری معادل بیست هزار تن تیان تی داشت. در مقابل، بمب هیدروژنی تزار که برای آزمایش، منفجرشده، معادل پنجاه مگا تن تیان تی قدرت انفجاری داشته است، این قدرت انفجاری دو هزار و پانصد برابر قدرت انفجاری بمب هیروشیماست.

سازوکار و نحوه انفجار

برای انجام عمل پیوند باید هسته دواتم را به‌شدت به یکدیگر برخورد نموده، تا باهم پیوند خورده و در هم ذوب شوند. اما دافعه الکترواستاتیکی بین ۲ هسته، مانع بزرگی در این راه محسوب می‌شود و در فواصل بی‌نهایت نزدیک این دافعه فوق‌العاده زیاد است؛ بنابراین بایستی به هسته‌ها آن‌قدر سرعت داد که از این مانع عبور نمایند. می‌دانیم که سرعت ذرات در هر گازی بستگی به درجه حرارت آن گاز دارد. پس کافی است درجه حرارت را آن‌قدر بالا ببریم تا سرعت لازم برای عبور از این مانع به‌دست آید. درجه حرارت لازم برای این کار چندین میلیون درجه سانتی‌گراد است و چنین حرارتی در کره زمین وجود ندارد. اما اگر یک بمب اتمی در وسط توده‌ای از هسته‌های سبک منفجر شود، حرارت فوق‌العاده‌ای که از انفجار بمب حاصل می‌شود، حرارت هسته‌های سبک را به‌قدری بالا می‌برد که پیوند آن‌ها را امکان‌پذیر سازد. این موضوع اساس ساختمان بمب حرارتی و هسته‌ای (ترمونوکلئور) می‌باشد.

همان‌طوری که در کبریت عادی برای آتش گرفتن ابتدا گوگرد موجود در آن براثر مالش محترقه می‌شود و آنگاه باروت را روشن می‌سازد، در بمب‌های (حرارتی و هسته‌ای) نیز ابتدا یک بمب اتمی معمولی منفجر می‌شود و درنتیجه انفجار توده‌ای از اجسام سبک را به حرارت فوق‌العاده‌ای می‌رساند، به‌طوری‌که هسته‌های آن‌ها به هم می‌پیوندند و آنگاه انفجار مهیب‌تری انجام می‌گیرد.

بعد از انفجار ۱ بمب اتمی معمولی، عمل سرد شدن به‌سرعت انجام می‌گیرد؛ بنابراین، باید فعل‌وانفعالاتی را در نظر گرفت که در آن‌ها عمل پیوند به‌سرعت انجام گیرد. اگر یک بمب اتمی را در مخلوطی از دوت ریوم و تریتیوم محصور کرده و مجموعه را در یک محفظه با مقاومت مکانیکی زیاد قرار دهیم، پس از انفجار بمب اتمی محیط مساعدی برای یک فعل‌وانفعال ترمونوکلئور (فعل‌وانفعال هسته‌ای گرمازا) به وجود می‌آید و در اثر آن عمل پیوند هسته‌ها انجام‌شده و هلیوم به وجود می‌آید.

درنتیجه این فعل‌وانفعال، حدود هفده میلیون الکترون‌ولت، انرژی آزاد می‌شود. این میزان انرژِی نسبت به واحد وزن ماده قابل‌انفجار، در حدود ۴ برابر انرژی است که از شکسته شدن اورانیوم حاصل می‌شود. به‌عبارت‌دیگر در موقع پیوند هسته‌های دو تریم و تریتیوم، انرژی بیشتر بر واحد جرم نسبت به شکافته شدن هسته‌های اورانیوم رها می‌شود.

منبع: https://fa.wikipedia.org/wiki/بمب_هیدروژنی

منبع اصلی مطلب : حماسه
برچسب ها : می‌شود ,هسته‌ای ,انفجار ,انجام ,حرارت ,اتمی ,قدرت انفجاری ,درجه حرارت ,به‌سرعت انجام ,وجود می‌آید ,حرارت فوق‌العاده‌ای ,فرایند همجوشی هسته
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : بمب هیدروژنی چیست