بیماری ,بینی ,آنفلوانزای ,علائم ,آلوده ,عطسه ,آنفلوانزای خوکی ,جلوی دهان ,هنگام عطسه ,سرفه جلوی ,پزشک مراجعهعلائم آنفلوانزای خوکی در میان انسان‌ها به آنفلوانزای انسانی شباهت دارد. این علائم شامل تب، سرفه، گلودرد، سردرد، احساس سرما و خستگی می‌باشد.

برخی از افراد نیز پس از مبتلا شدن به این بیماری دچار اسهال و استفراغ می‌شوند.

چهار علامت اصلی: تب بالای سی‌وهشت درجه، سردرد، گلودرد و سینه‌درد و سرفه از علائم اصلی این بیماری هستند که اگر کسی دو تا سه علامت ذکرشده را داشته باشد مشکوک به بیماری آنفلوانزای نوع A است. اسهال، استفراغ، تهوع، کوفتگی عضلات، عطسه و آبریزش بینی از علائم فردی این بیماری است که چنانچه با دو تا سه علامت اصلی همراه باشد فرد مشکوک به این بیماری است.

پیشگیری آنفلوانزای خوکی

آنفلوانزای خوکی از راه سرفه، عطسه و تماس با اشیای آلوده به ویروس و تماس دهان و بینی یا چشم خود منتقل می‌شود. آنفلوانزای خوکی بیشترین سرایت‌پذیری را در پنج‌روز اول بیماری دارد که در بچگی این دورهٔ انتقال تا ده روز هم می‌تواند طول بکشد. تشخیص بیماری با نمونه‌گیری در این پنج‌روز میسر است. ماسک تا بیش از % پنجاه از ابتلای به بیماری پیشگیری می‌نماید.

پیشگیری از ابتلا آنفلوانزای خوکی

 «پیشگیری از ابتلا» با رعایت دستورات پیشگیری از آنفلوانزا میسر است. این موارد عبارت‌اند از:

 دستان خود را به‌طور مرتب با آب و صابون به‌اندازه کفاف بشویید، مخصوصاً زمانی که عطسه یا سرفه می‌کنید و یا وقتی‌که از بیرون به خانه بازمی‌گردید.
 از تماس نزدیک با خوک‌ها و یا انسان‌هایی که آلوده هستند بپرهیزید.
 فاصله گرفتن از اجتماعات عمومی در محیط‌هایی که احتمال می‌رود ویروس در آنجا شایع باشد نیز توصیه می‌شود. این اقدام با توجه به درصد و میزان شیوع این بیماری در شهر و کشور مربوطه می‌باشد.
 از دست زدن و تماس با اشیاء و سطوحی که ممکن است آلوده باشند، مخصوصاً در اماکن عمومی به‌شدت بپرهیزید (مانند دست زدن به میزهای کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها، دستگیره درب وسایل حمل‌ونقل عمومی، نرده‌ها و …).
 از دست زدن به دهان، بینی و چشمان خود بپرهیزید.
 درصورتی‌که خود مشکوک به ابتلا به آنفلوانزا هستید، حتماً هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرید. هنگام عطسه یا سرفه قسمت داخلی آرنج خود را در برابر دهان و بینی بگیرید تا دستانتان آلوده نشوند.
 هر فردی که دچار علائم شبه‌آنفلوآنزا شامل تب ناگهانی، سرفه و دردهای عضلانی شد باید از رفتن به سرکار و استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی پرهیزکرده و سریعاً به پزشک مراجعه کند.
 از فرد مبتلابه آنفلوانزا باید حدود یک تا دو متر فاصله گرفت.
 از ماسک استفاده کنید.
 اگر ماسک در دسترس است، هنگامی‌که در فضای مشترک با دیگر اعضای خانواده هستید برای جلوگیری از انتشار ویروس و آلوده شدن دیگران از ماسک استفاده کنید.
 بعد از خارج کردن و دور انداختن ماسک یا ماسک مخصوص، دست‌های خود را با آب و صابون به‌قدر کفاف بشویید.

توصیه‌های لازم

 درصورتی‌که خود مشکوک به آنفلوانزای خوکی هستید هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرید، اگر دستمال همراه ندارید جلوی دهان و بینی خود را با آستین پیراهن خود بپوشانید و سریعاً به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی و یا بیمارستان مراجعه کنید.
 اگر باکسی در تماس هستید که سرماخورده است از دست دادن، در آغوش گرفتن و روبوسی با وی خودداری نمایید.
 ویروس آنفلوانزا در محیط اطراف و اماکن عمومی وجود دارد و تماس با سطوحی مانند دستگیره اتوبوس و تاکسی، صفحه‌کلید کامپیوتر و... به‌راحتی شمارا آلوده می‌کند. اگر دستان خود را به دستگیره درب یا اتوبوس و یا اشیای احتمالاً آلوده زده‌اید آن را هرگز به دهان، بینی یا چشم خود نزنید و دستان خود را با صابون به‌اندازه کفاف و به خوبی بشویید.

افراد پرخطر در معرض این بیماری و حتی در معرض مرگ

افراد بالای شصت‌وپنج سال، بچه‌های زیر پنج سال، زنان حامله به علت اینکه در سه‌ماهه دو و سه حاملگی سیستم ایمنی ضعیفی دارند، افراد دچار نقص سیستم ایمنی و افراد مبتلابه بیماری‌های مزمن مانند آسم، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی ازجملهٔ این افراد هستند که چنانچه با علائم اصلی و فردی همراه باشند باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

منبع: http://salamatbeman.mihanblog.com/post/1

منبع اصلی مطلب : حماسه
برچسب ها : بیماری ,بینی ,آنفلوانزای ,علائم ,آلوده ,عطسه ,آنفلوانزای خوکی ,جلوی دهان ,هنگام عطسه ,سرفه جلوی ,پزشک مراجعه
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : علائم آنفلوانزای خوکی